top of page

מאיזה גיל מתחילים לאבחן?

מרבית הילדים שסובלים מלקות למידה ספציפית ו/או הפרעת קשב וריכוז מאובחנים על פי רוב בגילאי בית הספר היסודי או במעבר לחטיבת הביניים אך הסימנים הראשונים ללקויות אילו מתחילים לעיתים קרובות בגיל צעיר בהרבה. מאחר ולקות קשב מאוד שונה באופייה מלקות למידה ספציפית ההתייחסות לגיל האבחון תעשה בנפרד עבור כל אחת מהלקויות.

אבחון ילדים עם לקות קשב וריכוז

על פי המדריך הדיאגנוסטי להפרעות נפשיות (DSM 5, 2013) לקות קשב וריכוז מתחילה בילדות וחלק מהסימפטומים שלה צריכים לבוא לידי ביטוי לפני גיל 12. במדריך לא מוזכר גיל מסוים שבו הלקות אמורה להופיע. הורים רבים שמים לב לפעילות מוטורית מופרזת בתקופת הילדות המוקדמת (פעוטות) אך קשה להבדיל סימפטומים אילו מהתנהגויות נורמאטיביות משתנות לפני גיל 4. לכן האבחון נעשה על פי רוב במהלך בית הספר היסודי כ אשר הצורך בריכוז לטווח ממושך יותר עולה וחוסר תשומת הלב של הילד הופכת להיות בולטת יותר ומפריעה גם לסביבה. בשנות גיל ההתבגרות אצל חלק מהילדים עשויה להיות החמרה עקב התפתחות של התנהגות מתמרדת ואנטי חברתית.

סימנים ללקות קשב וריכוז בשנות הינקות עד גיל 4 רבים מהילדים עם לקות קשב חוו תסמינים של רגישות יתר לגירויים חושיים שונים זה יכול להיות רגישות ללבוש , קול, מגע, ריח וכן רגישות לכמות הגירויים ועוצמתם. בנוסף בגלאים אילו ניתן לראות התפתחות מוטורית מהירה ופעלתנות לעומת התפתחות שפה איטית וקושי בהתרגלות למחזור השינה. לאחר שהילד מתחיל לדבר לרוב נראה כי קיימת דברנות יתר ושימוש נרחב בעולם דמיוני עשיר.

גילאי הגן (4-6): חלק מהמאפיינים שכבר נצפו קודם כמו דברנות יתר, רגישות חושית, פעלתנות ודמיון מפותח יימשכו. לעיתים נראה פער בין התפתחות מוטוריקה גסה לעדינה ועלייה ברמת החרדות שעשויות להופיע בעקבות הדמיון ועולם פנטזיה מפותח. חלק מהילדים עשויים לסבול מהרטבת לילה עד גיל מאוחר יחסית, נמנום וקושי לשבת בריכוז יותר מ-8 דקות. בשנים אילו ניתן כבר לאבחן ביתר קלות ילדים הסובלים מהיפראקטיביות ו/או אימפולסיביות. לקות הקשב והריכוז נצפית יותר בבית הספר היסודי.

גן חובה וגילאי בית הספר היסודי: בשנים האחרונות כבר בגן חובה הילדים נדרשים לישיבה רציפה ושקטה כחלק מההכנה שמתקיימת במסגרת הגן לקראת המעבר לבית הספר היסודי. לכן קשיי הריכוז, הזיכרון, הסדר והארגון אצל חלק מהילדים מתגלים כבר אז והם מופנים לאבחון במהלך גן חובה. אצל אחרים הקושי יבוא לידי ביטוי בשנים הראשונות בבית הספר היסודי. ככל שהדרישות הלימודיות עולות כך הפער בין יכולות הילד לתפקודו בפועל קל יותר לזיהוי. בנוסף ככל שקשיי הריכוז והתפקוד  של הילד רבים או בדרגת חומרה גבוהה יותר סביר כי גיל האבחון יהיה מוקדם יותר (מנור איריס, 2013). בשנות  בית הספר היסודי ותחילת חטיבת הביניים יאובחנו יותר ילדים עם לקות קשב ללא היפראקטיביות ו/או אימפולסיביות (מנור, 2013).

 

אבחון ילדים עם לקות למידה ספציפית

בשונה מדיבור או הליכה אשר מופיעים או מתפתחים באופן טבעי כאבני דרך המופיעות עם הבשלת המוח. מיומנויות אקדמיות כמו קריאה, כתיבה, איות, ומתמטיקה צריכים להילמד באופן ספציפי. על כן ניתן לאבחן ילדים עם לקות למידה רק לאחר שהחלו ללמוד במסגרת לימודים פורמאלית. על פי רוב אבחון זה יתבצע בשנות בית הספר היסודי שם נדרש מהילדים להפעיל את אותם המיומנויות האקדמיות שהוזכרו קודם.

מאחר ולקות למידה ספציפית היא לקות אשר מאובחנת אצל ילדים שללא הלקות מגלים רמות נורמאליות של תפקוד אינטלקטואלי היא עשויה להופיע גם בקרב ילדים אשר מוגדרים כמוכשרים או מחוננים. ילדים אילו עשויים לשמור על הישגים ותפקוד אקדמי נאות או אפילו גבוה בשנות בית הספר היסודי בעזרת שימוש באסטרטגיות מפצות כמו למשל קליטה שמיעתית טובה ויכולת זיכרון גבוהה כאשר הדרישות הלימודיות עולות והמכשולים הופכים לגבוהים וקשים יותר הנוכחות של הלקות נעשת ברורה יותר ועל כן חלק מהילדים הסובלים מלקות למידה ספציפית יאובחנו בשנות החטיבה ואפילו בתיכון. יחד עם זאת חשוב לציין כי פעמים רבות הסימנים הראשונים ללקות למידה ספציפית ייצפו או יבואו לידי ביטוי כבר בשנים הראשונות להתפתחות הילד. בגילאים אילו הילד עשוי להראות איחור ברכישת מיומנויות שפה ו/או איחור בהתפתחות מוטורית במיוחד כאשר מדובר במוטוריקה עדינה (DSM – 5, 2013).

bottom of page